آقایان سیاوش نوری و محمد کوشکی دو اعجوبه و رقیب سالیان دور کشتی،دوستان امروز


اخبار روز


آقایان سیاوش نوری و محمد کوشکی دو اعجوبه و رقیب سالیان دور کشتی،دوستان امروز

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -آقایان سیاوش نوری و محمد کوشکی

دو اعجوبه و رقیب سالیان دور کشتی،دوستان امروز


به گزارش سایت www.soori.ir

محمد کوشکی کشتی گیر سابق لرستانی که از شهرستان بروجرد خود را به کشتی کشور معرفی کرد یکی از مدعیان وزن 62 کیلوی ایران بود که در دهه 60 با رقیبانش به رقابت می پرداخت، وی یکی از کشتی گیران سرعتی و هجومی ایران بود، به زمان و تایم کشتی توجهی نمی کرد و از شروع کشتی تا پایان مبارزاتش فقط حمله را در دستور کارش قرار می داد.


کوشکی در مسابقات بین المللی جام یاشار دوغوی ترکیه عنوان ستاره آن رقابت را به خودش اختصاص داد و در فینال مسابقات کارگران جهان در مقابل (سرگئی بلوگلازوف) کشتی گیر مطرح روسیه دارنده 8 مدال طلای جهان و المپیک کشتی خوبی را به نمایش گذاشت، وی یکی از کشتی گیران خوب و مطرح ایران به حساب می آمد و در حال حاضر نیز به همراه دیگر مربیان سازنده بروجردی هدایت کشتی گیران زادگاه خود را برعهده دارد.

 

قهرمان سابق کشتی استان لرستان در ادامه اظهار داشت: متولد 1344 هستم در شهرستان بروجرد متولد شدم کشتی را از سال 1356 شروع کردم و بعد از 3 سال در سال 1359 قهرمان کشور شدم.

 

وی گفت: 10 سال به عنوان یکی از مدعیان مطرح کشور در کورس رقابت قرار گرفتم,نفر دوم مسابقات کارگران جهان شده ام, 11 عنوان بین المللی را کسب کرده ام.

کوشکی خاطر نشان کرد: در دوران قهرمانی برای موفقیت در سطح کشور با حریفانی همچون عسگری محمدیان- اکبر فلاح- علی اکبر نژاد- احمد رضایی- محمد مشهدی آقایی- حمید غفوریان- ایوب صفوی- جعفر لشنی- کیوان مجد زاده- حمید رضا مسعود نیا- کاظم نریمانی- سیاوش نوری- فرزاد پاشایی- رضا صفایی کشتی گرفتم و در اکثر مبارزات نیز برنده کشتی من بودم.

 

قهرمان بدون ادعا و حاشیه بروجردی پیرامون تفاوت کلاس فنی کشتی امروز با دوران قهرمانی خود تصریح کرد: زمان ما کشتی گیران زحمت می کشیدند بدنهای طبیعی داشتند با تمام وجودشان کشتی می گرفتند و با غیرت و شجاعت روی تشک حاضر می شدند ولی در حال حاضر اینطور نیست کشتی گیران امروزی با بدنهای غیر طبیعی کشتی می گیرند در نهایت کمتر هم موفق می شوند.

 

وی در باره اینکه چرا نتوانست در دوران قهرمانی اش صاحب دوبنده تیم ملی شود و مدال جهانی کسب نکرد گفت: آن موقع هم زمان جنگ تحمیلی بود و کسی از ما حمایت نمی کرد، در حال حاضر هم که به عنوان مربی تیم بروجرد فعالیت دارم هیچ توجه و حمایتی از ما نمی شود اما به خاطر عشقی که به کشتی و جوانهای شهرم دارم سعی خواهم کرد تجربیات دوران قهرمانی را انتقال بدهم.

 

کوشکی پیرامون شرایط فعلی کشتی ایران و چه آینده ای در انتظار قهرمانان این کشور خواهد بود گفت: در حال حاضر کشتی ایران شرایط نسبتا خوبی دارد و باید دید در مسابقات جهانی مجارستان و نهایتا المپیک برزیل چگونه عمل می کنند چرا که همه کشورها با برنامه چهار ساله دور خیزشان المپیک است و ما هم بدون شانس نخواهیم بود.

مربی سازنده بروجردی در باره حضور قهرمان بزرگی مثل رسول خادم بعنوان مدیر فنی تیم های ملی در کنار کشتی ایران خاطرنشان کرد: حضور رسول خادم در تیم ملی تاثیر بسزایی دارد چرا که او شخصیت بزرگی در دنیای کشتی محسوب می شود، به نظرم آقای خادم باید بر مسائل روز کشتی کشورمان نظارت بیشتری داشته باشد و در کنار دیگر اعضای کادر فنی تیم ملی اگر به مربیان سازنده و زحمت کش نیز بها بدهند روند موفقیت کشتی بهتر خواهد شد.

 

وی پیرامون اجرای قوانین فعلی کشتی در میادین مختلف گفت: قوانین جدید بهتر از قوانین قبلی است و کشتی را دارند به قوانین قدیمش برمی گردونند بر این اساس اعتقاد دارم باید کشتی گیران ایرانی را طوری با این قوانین هماهنگ کنند که بتوانند در مسابقات جهانی و المپیک موفق تر از سالهای گذشته عنوان کسب کنند.

 

کوشکی در باره اینکه آیا قوانین اخیر به نفع کشتی گیران ایرانی خواهد بود یا خیر تصریح کرد: بله این قوانین به نفع قهرمانان ایران است و اگر کشتی گیران بتوانند همانند قهرمانان گذشته کشورمان در دو سه دهه پیش کشتی بگیرند نه تنها موفق خواهند شد بلکه با این قوانین به دوران اوج گذشته نزدیکتر خواهیم شد.

 

کشتی گیر سابق لرستانی در پایان تاکید کرد: برای تمام قهرمانان کشورم در هر سه روده سنی در میادین آسیایی, جهانی و المپیک آرزوی موفقیت دارم و امیدوارم کشتی ایران در مسابقات جهانی مجارستان و المپیک برزیل با کسب بهترین نتیجه ممکن موفق عمل کنند.

 

(گفتگوی محمدرضا بیرانوند با محمد کوشکی)


تیم منتخب كشتی لرستان

اعزامی به مسابقات قهرمانی كشور در سنندج؛ سال 1362
 
بنقل از یافته، ایستاده از راست: محمد مغراضی، شهاب اسماعیلی‌لشكری(مربی)، جمعه قائدرحمت(مربی)، حسین(گِدی) حسنوند، مقدسی، غلام پیامنی، عزت عزیزی‌یگانه، سید محمدرضا قیاسیان(سرپرست) و غلام‌حسن گودرزی (مربی)
نشسته از راست: احمد گلپایگانی، مرتضی زمانی، سیاوش نوری ، ناصر اسماعیلی، (( در یافته، رضا مرزبان نوشته شده)) رضا پیریایی، محمد كوشكی
این تیم بار تركیبی از كشتی‌گیران 3 شهر خرم‌آباد، بروجرد و دورود در مسابقات قهرمانی كشور حضور یافت.

منبع: صفحه 522 كتاب "چهل سال همگام با مطبوعات ورزشی"
محصولات


ارسال نظر

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.