برخوردهای محکوم به شکست مردم


اخبار روز


برخوردهای محکوم به شکست مردم

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

هنگامی که در طول روز با افراد مختلف سر و کا ردارید، برای آنه ارتباط خوبی با دیگران داشته باشید و روابط مهم زندگیتان را از دست ندهید، میبایست از برخودهای روابطی محکوم به شکست دوری کنید. شما میتوانید بخشی از این نکات را در ادامه ی مطلب مالعه فرمایید و یا با مراجعه به سایت فیدیبو، با خواندن کتاب های روانشناسی و ارتباطاتی، مهارت های ارتباطاتی خود را افزایش دهید.


رفتارهای غلط

و اما این رفتارهای غلط کدامند؟

-    فرمان دادن
فرمان دادن یعنی ایم که آمرانه و تحکم آمیز استیلای خود را بر کسی تحمیل کنید و مجالی برای پرس و جو، مخالفت و یا حتی موافقت به او ندهید. در چنین شرایطی اوامر شما در طرف مقابل این احساس را به وجود می آورد که یک ماشین است ، نه یک انسان. در نتیجه با پرخاشگری از اوامر و دستورات شما سرپیچی می کند.
برای آنکه با زیرکی و ماهرانه به نحوی فرمان دهید که تاثیر منفی نداشته باشد، از شگردی موسوم به ریل گذارید استفاده کنید. در این حالت مودبانه و با استدلال منطقی فرض را بر این می گذارید که فرد ب نقطه نظرهای شما موافق است و در نتیجه بدون این که به او مجال ابراز نظراتش را بدهید، اظهارات خود را تند و طریح بیان می کنید و با کمی چشم غره، شخص را در مقابل نقطه نظرهای خود تسلیم می کنید.

با همدلی و همدردی، پیام خود را در قالب الفاظی بریزید که طرف مقابل به سهولت درک کند که چرا باید کاری را انجام دهد. سپس پیشنهاداتی را برای پیشبرد کارها مطرح کنید. تا آنجا که ممکن است نتیجه ی امر را کانون توجه قرار دهید و اجازه ندیهد که فرد دیگ هم در تصمیم های شما سهیم باشد.

-    تهدید کردن
اظهار جملاتی از قبیل :  اگر این کار را کنی...و .. خواه رک و صریح گفته شود و یا با زیرکی و تلویجا بیان شود یک تهدید تلقی شده و موجب می شود که شخص احساس هخطر کند، جانب احتیاط بگیرد و در نتیجه شکافی که بین دو نفر وجود دارد حتی عمیق تر نیز بشود. بیشتر مردم به هنگام تهدید شدن به دنبال رهی برا دفاع از خود و عدم اطلاعات از فرمان هستند.
اگر دلایل خوب و قانع کننده ای برای انجام و یا عدم انجام کاری وجود دارد ،آن ر به صراحت بیان کنید و هشدار دهید که در صورت سرپیچی چه عواقبی در انتظار او خواهد بود. در حقیقت، تشویق و ترغیب را جانشین تهدید کنید.

-    تحمیل اندرزهای حکیمانه
اظهار جملاتی مانند " تو باید ..." یا " اگر حرف مرا گوش نکنی ..." ما را در موضعی قرار می دهد که گویی به دیگران درس اخلاق می دهیم با در حال سخنرانی هستیم.
مردم تنها زمانی به پند و اندرز های ما گوش می دهند که خود تقاضا کنند. اگر با زور و فشار بخواهیم نصایح حکیمانه ی خود را بر آنها تحمیل کنیم، گفته های ما را محمل و مزخرف، تلقی کرده و به آن وقعی نمی نهند. اگر مایلید بدون تقاضای کسی در مقام اندرزگویی برآیید، با گفتن عباراتی از قبیل : " ممکن است یک پیشنهاد بکنم" و یا " آیا مایلید که بدانیم من چگونه با این موضوع برخورد می کنم؟ " از طرف مقابل اجازه بگیرید.


رفتارهای غلط

این دو مورد بخش های مهمی از برخورد های ناصحیح در روابط چه کاری و چه اجتماعی است که اغلب آن را نادیده می گیریم. روابط عضوی جدا نشدنی از زندگی افراد است، پس با دقت در روابط خود، زندگی بهتری برای خود و اطرافیانمان بسازیم.


محصولات


ارسال نظر

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.