بیمه عمر و عوامل موثر بر آن


اخبار روز


بیمه عمر و عوامل موثر بر آن

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

بیمه ها پدید آمدند تا زندگی افراد در مقابل بسیاری از حوادث تضمین کنند. این‌ بیمه ها نمیتوانند از بروز این حوادث جلوگیری کنند اما میتوانند خسارت های ناشی از حوادث را جبران کنند.

انواع متفاوتی از بیمه ها پدید آمده اند که یکی از آنها که به تازگی مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است، بیمه عمر نام دارد.

بیمه عمر یک نوع از بیمه‌های اشخاص است که هدف آن تضمین آینده افراد خانواده فرد بیمه شده است؛ و یکی از راه‌های اصلی تأمین آتیه افراد، خرید این نوع بیمه‌نامه‌ها است .

از آنجایی که آینده نگری امروز به یکی از دغدغه های اصلی زندگی بشر تبدیل شده است، بیمه ی عمر پدید آمده است تا خطرات احتمالی آیتده افراد را ندیریت و به آنها رسیدگی کند.

امروز شاهد بستر های متفاوتی از این نوع بیمه در سراسر دنیا هستیم به گونه ای که بخش عمده‌ای از نظام مالی هرکشور، با هدف ایجاد امنیت و اطمینان، زمینه گسترش فعالیت‌های تولیدی وخدماتی را برای پیاده سازی هرچه بهتر و بیشتر بیمه های عمر فراهم می‌کند .

همانطور که گفته شد امروز بیمه ی عمر نقش پر رنگ تری را در میان سایر بیمه ها بازی میکند، چرا که نه تنها افراد میتوانند به آینده ی خود اطمینان بیشتری داشته باشتد بلکه فاصله زمانی منطقی بین دریافت حق بیمه از سوی شرکت‌های بیمه عمر و پرداخت خسارت وجود دارد.

 بنابراین، شرکت‌های بیمه با استفاده بهینه از تشکیل ذخایر قابل ملاحظه طی هر قرارداد، بازار سرمایه را فعال می‌کنند و موجب افزایش اشتغال و رشد اقتصادی می‌گردند.

اما جالب است بدانید که علاوه بر نکاتی که در بالا ذکر شد، عوامل متعدد دیگری در تقاضای بیمه های عمر تاثیر گذار هستند که در ادامه به بررسی این عوامل خواهیم پرداخت.


بیمه عمر


بررسی عوامل تاثیر گذار بر تقاضای بیمه ی عمر:

بررسی نرخ تورم در کشورها نشان می‌دهد که تورم بر حق بیمه‌های دریافتی، اثر منفی دارد و با افزایش نرخ تورم و شاخص قیمت کالاهای مصرفی، انگیزه مردم جهت خرید بیمه‌های عمر کاهش می‌یابد. آنچه که مسلم است با افزایش قیمت کالاهای مصرفی، قدرت خرید مردم کاهش می باید و همچنین انگیزه و میزان پس انداز آنها نیز رو به سقوط خواهد بود و بی ارزش شدن پول را سبب می شود.

 از همین رو تورم مطلوبیت خدمات بیمه عمر کاهش میابد به همین دلیل خدمات بیمه عمر را به گونه ای ارائه میشود تا نرخ تورم خنثی شود.

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار، میزان جمعیت است، هر چه بر تعداد جمعیت افزوده میشود تقاضا برای بیمه عمر بالاتر می رود.

علاوه بر نرخ تورم و جمعیت، امید به زندگی نیز از عوامل مؤثر در تقاضای بیمه عمر است. زیرا با افزایش امید به زندگی، از آنجایی که ممکن است طول مدت پرداخت بیمه افزایش یابد، لذا، بیمه‌گران مجبور به کاهش هزینه‌های بیمه عمر و ارائه پوشش‌هایی با نرخ‌های کمتر می‌شوند و در نتیجه این ارزانی و پوشش مناسب منجر به افزایش فروش بیمه عمر می‌شود. علت دیگر این امر ناشی از اثرات درآمدی است، چرا که بهبود درآمد افراد منجر به بهبود شرایط زندگی و افزایش طول عمر می‌گردد. در نتیجه افرادی که از امید به زندگی بالاتری برخوردارند به دلیل برخورداری از سطح درآمدی بهتر، تقاضای بیشتری نیز برای بیمه‌های عمر خواهند داشت.

نقش درآمد سرانه نیز بر بیمه ی عمر تاثیر گذار است، به گونه ای که با درآمد سرانه ارتباط مستقیم دارد. ضمنا با استفاده از افزایش تبلیغات و متنوع کردن روش‌های فروش، می‌توان حساسیت تقاضا برای بیمه‌های عمر را نسبت به درآمد بالا بردمحصولات


ارسال نظر

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.