تدفین، اموات، ایران، باستان


اخبار روز


تدفین، اموات، ایران، باستان

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -


تدفین اموات:‏

«مرده را به طرز درهم و پیچیده‏اى در کف اتاق دفن مى‏کردند و گمان مى‏ کردند که همین نزدیکى کافى است که روح میت در خوراک خانواده شرکت جوید.

چون انسان از آغاز معتقد بود که پس از مرگ به همان وجه که در روى زمین زندگى مى‏ کرده خواهد زیست، براى راحت متوفى خوردنی‌های جامد و مایع را در دسترس او مى‏ گذاشتند.»

در این دوره. در زندگى اجتماعى مردم ایران، از برکت اهلى کردن حیوانات، پیشرفت محسوسى حاصل شده بود. حیوانات این دوره، بدون اینکه در تغذیه خود به آدمیان نیازى داشته باشند، خوراک و پوشاک مردم را تهیه مى‏ کردند و در کار حمل ‏و نقل کمک گرانبهایى به انسان‌ها مى‏ نمودند. گله‏ دارى و تربیت اغنام و احشام، شکار، صید ماهى، باغدارى و کِشت و زرع و بالاخره بهره ‏بردارى از منابع زیرزمینى به زندگى مردم، قوام و تأمین بیشترى بخشید و در نتیجه تولید اضافى، تجارت و مبادله کالاها آغاز شد. ظاهرا تجارت بطور مستقیم انجام نمى‏ گرفت بلکه دستفروشان دوره‏ گرد واسطه مبادله کالاها بودند. گیرشمن مى‏ نویسد: «تجارت در این دوره منحصر به سکنه نجد ایران نبود، بلکه معاصران آنان در آلمان نیز صدف را از اقیانوس هند وارد مى‏ کرده ‏اند و در فرانسه و انگلستان عنبر را از بالتیک مى‏ آورده ‏اند.»منبع: کتاب گنجینه کامل تاریخ ایران نوشته احسان فتاحی هرسینی

محصولات


ارسال نظر

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.