جنگ زده خوزستانی که عاشق بروجرد است


اخبار روز


جنگ زده خوزستانی که عاشق بروجرد است

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -


سپاس از بیننده عزیزمان "سینا " از آمریکا


جنگ زده خوزستانی که
عاشق بروجرد است

و تسلیت به معلم سالیان دور

جناب داوودوندی

من اهل بروجرد نیستم اما هفت سال از دوران جنگ ایران و عراق را به عنوان جنگ زدة مهاجر ساکن بروجرد بوده ام.

علیرغم آن سالهای مشقت بار و تنگدستی همگانی بخصوص برای ما مهاجران غریب و بی سامان، بروجرد عزیز در طی آن سالیان به ما و ما به آن خو گرفتیم. آن زبان و لهجه ناآشنای ماههای اولیه برای ما "خوجستانی" های مهاجر ، آرام آرام جا خوش کرد و بر ذهن و ضمیر ما کودکان کوچه و کوچه باغی نشست و ناگاه در کشف و شهودی ناخودآگاه به زبانمان حلول کرد و بیرون جهید.

ابتدا کلمه بود و وجه غالب آن کلمات، دشنام هایی بود واکنشی و تدافعی به دشنام های هم سن وسالان آن سالهایمان در دعواهای کوچه و مدرسه و خیابان که به دلیلی نامعلوم کاملاً طبیعی شمرده می شد. سپس آرام آرام عبارت ها جان گرفتند و تا به خود آمدیم داشتیم وُوری یِردی صحبت می کردیم.

از آن پس بروجرد و هر آنچه فرهنگ کوچه و خیابان آن شمرده می شود ما را در خود بلعید و خود را خانة ما کرد. اینگونه بود که ما فراریان آتش جنگ که از سر اتفاق به این شهر برف و سرما پناه آورده بودیم و آن را اقامتی چند ماهه تا خوابیدن آن فتنه و بازگشت به خانه و کاشانه خود تصور می کردیم تا اندکی پیش از پایان جنگ ماندگار شدیم و با پایان آن بروجردی شده بودیم!!


ممکن است بپرسید چرا این یادداشت را ذیل این پست می نویسم. راست آنکه سالهای طولانی است ساکن آمریکا هستم و امشب بطور کاملاً اتفاقی با وبلاگ جالب شما آشنا شدم و چند ساعت به گشت و گذار پر خاطره در آن پرداختم و متاسفانه در طی تورق صفحات آن با این خبر هولناک مواجه شدم.

 خبر درگذشت جانسوز( دوشیزه پرنیان حجتی ) فرزند کسی که طی سالهای 1362 و 1363 (سی و سه سال پیش) شاگرد کلاس فیزیک ایشان ( آقای عبدالمحمد حجتی دبیر دبیرستانهای بروجرد)  در سال اول و دوم در دبیرستان دکتر شریعتی در خیابان حافظ بودم.

از صمیم قلب به ایشان و همسر گرامی شان تسلیت می گویم و برایشان آرامش باطنی آرزو می کنم.


جناب داوودوندی آیا برایتان امکان پذیر است ایمیلی از ایشان که حق آموزگاری و استادی بر من دارند در اختیار من بگذارید؟

محصولات


ارسال نظر

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.