خبرهای هفته کتاب


اخبار روز


خبرهای هفته کتاب

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

 
به گزارش روابط عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، دکتر عاطفه زارعی؛ مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان در جمع اصحاب رسانه به تشریح برنامههای بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار پرداخت و اظهار کرد: از 15 تا 27 آبان ماه برنامه‌های مختلفی ویژه بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار و نیز خیرین را خواهیم داشت که البته در طول سال برنامه‌های مختلفی از سوی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی برگزار می‌شود اما در این ایام به صورت ویژه به اجرای برنامه‌ها خواهیم پرداخت.
وی ادامه داد: امسال بیست و چهارمین دوره «بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار» است که برنامه‌ها در چند حوزه تعریف شده است که در حوزه اطلاع‌رسانی نشست خبری با اصحاب رسانه، نشست‌های تخصصی اطلاع رسانی در صدا و سیمای مرکز استان، استفاده از ظرفیت فضای مجازی در راستای ترویج فرهنگ کتابخوانی، انعکاس اخبار و برنامه‌های شاخص در فضای مجازی و ... گوشه‌ای از برنامه‌های در نظر گرفته شده در این ایام است.
دکتر زارعی با اشاره به همکاری اداره‌کل کتابخانه‌ها با صدای و سیمای مرکز استان در راستای تولید برنامه‌های حوزه کتاب و کتابخوانی، بیان کرد: باید توجه کرد که در بعد تبلیغی و ترویجی فرهنگ کتاب و کتابخوانی در تمام استان برنامه داریم و چاپ پوستر و  کتاب از جمله اقداماتی است که در این راستا انجام شده است.
وی در ادامه به برگزاری کارگاه آموزش نرم‌افزار سامان در کمیته پژوهش اشاره کرد و با بیان اینکه نرم‌افزار سامان تحت وب است و از طریق آن می‌توان به جست و جوی کتاب‌ها پرداخت، افزود: یکی از مشکلات موجود نبود آموزش‌های لازم در بحث جست‌ و جوی کتاب بود که امسال این موضوع را در دستور کار قرار دادیم و برگزاری کارگاه آموزشی شیوه جست و جو در پایگاه های اطلاعاتی کمک شایانی جهت رفع این مشکل کرده است.
دکتر زارعی، ادامه داد: از اقدامات خوب صورت گرفته در کمیته خیرین ستاد بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار اداره کل، بحث گلریزان کتاب است که در این شیوه از طریق خیرین اقدام به خریداری کتاب می‌شود و کتاب‌های اهدایی از این طریق وارد کتابخانه‌های عمومی می‌شوند.
وی با اشاره به اینکه در کمیته فرهنگی برگزاری نشست کتاب‌خوان را خواهیم داشت، گفت: از سال گذشته نشست‌های کتاب‌خوان را در راستای اشتراک‌گذاری کتاب‌های خوانده شده توسط کتابداران، نویسندگان، مسوولان و ... برگزار می‌کنیم و باید توجه کرد که هدف از برگزاری نشست کتاب‌خوان نقد کتاب و زیر سئوال بردن محتوا نیست، بلکه منابع اطلاعاتی به اشتراک گذاشته می‌شود و امسال نگاه ما به برگزاری نشست کتاب‌خوان ویژه بوده و به موضوعات خاص و در نظر گرفتن نیازهای شهرستان توجه می‌شود.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با بیان اینکه در 9 شهرستان 9 نشست ویژه برگزار خواهد شد، افزود: برگزاری یک نقد کتاب و کارگاه قصه‌گویی و هماهنگی بازدید از کتابخانه عمومی، رونمایی از کتاب (آنهایی که جاماندن) و ... در برنامه‌های این ایام قرار دارد.
بخشودگی جرایم دیرکرد کتاب در تمام کتابخانه‌های استان
دکتر عاطفه زارعی با اشاره به راه‌اندازی قفسه استانشناسی در تمامی کتابخانه های عمومی سراسر استان تصریح کرد: در قالب این طرح آثار بومی استان در معرض نمایش عموم گذاشته خواهد شد و بخشودگی جرایم دیرکرد کتاب در تمام کتابخانه‌های استان در ایام بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار، ثبت‌نام رایگان افراد در کتابخانه‌ها از دیگر برنامه‌هایی است که در این ایام اجرا خواهد شد و البته افراد می‌توانند به صورت غیر حضوری پیش ثبت‌نام را در مورخ 24آبان انجام دهند و سپس طی روزهای 24 تا27 آبان  با مراجعه به کتابخانه های عمومی ثبت نام خود را نهایی نمایند.
وی ادامه داد: برگزاری مراسم قصه‌گویی، نقاشی و ساخت کاردستی ویژه کودکان از دیگر برنامه‌های این ایام است و همچنین در بخش منابع نیز، جذب کتب اهدایی با محوریت کتاب‌های درسی و کمک آموزشی را خواهیم داشت تا بتوانیم آنها را در مناطق محروم و مورد نیاز به صورت امانت اشتراک‌گذاری کنیم.
دکتر زارعی با بیان اینکه از سال 93 تاکنون اداره کل کتابخانه‌های استان بیش از 220 هزار نسخه کتاب دریافت کرده است، خاطرنشان کرد: اهداکنندگان کتاب می‌توانند از طریق حضوری یا تماس با تلفن گویای 32670518 اعلام به اهدای کتاب کنند تا همکاران به منزل آنها مراجعه کرده و کتاب‌ها را دریافت نمایند.
 مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان با اشاره به اینکه: در حوزه همدان‌شناسی نیز، خرید کتاب از ناشران در زمینه همدانشناسی انجام شده که این اقدام در راستای حمایت از ناشران بومی است، خاطر نشان کرد: از برنامه‌های ویژه کتابخانه مرکزی، برگزاری تریبون آزاد معرفی کتاب، برگزاری تور بازدید از کتابخانه  و برنامه «یک روز با کتاب» در 20 آبان ماه است که در این روز  بیش از 2 هزار دانش‏آموز به همراه خانواده‌های خود از کتابخانه مرکزی بازدید خواهند کرد.
دکتر زارعی ضمن بیان اینکه افتتاح سه باب ایستگاه مطالعه در شهرستان ملایر و نهاوند و تجهیز 10 درصدی کتابخانه‌های استان به وای فای در ایام بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار انجام خواهد شد، تصریح کرد: در راستای بهره‌برداری از ظرفیت‌های دیگر دستگاه‌های استان، انعقاد تفاهم‌نامه با اداراتی نظیر بنیاد حفظ آثار، اداره‌کل پدافند غیر عامل جهاد کشاورزی و... نیز در روزهای آتی صورت خواهد گرفت.
ورود 53 هزار نسخه کتاب به کتابخانه‌های همدان
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی همدان با بیان اینکه از سال گذشته 54 هزار نسخه کتاب وارد کتابخانه‏‌ها شده است، گفت: پروژه‌هایی نیمه تمام کتابخانه‌ای در دست اداره‌کل ارشاد اسلامی بود که با تشکیل جلسه از سوی استانداری کار آنها به اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی واگذار شد که کتابخانه شهدای گمنام رزن و کتابخانه عمومی مریانج از جمله این پروژه‌ها است که بیش از 80 درصد پیشرفت فیزیک دارند و برای ادامه کار آنها اعتبارات لازم تامین شده است.
وی با بیان اینکه برای کتابخانه شهدای گمنام رزن 150 میلیون تومان اعتبار تامین شده و برای کتابخانه عمومی مریانج نیز 300 میلیون تومان، افزود: امیدواریم کتابخانه مریانج اواخر امسال یا اوایل سال آینده بهره‌برداری شود و باید توجه کرد که بسیاری از کتابخانه‌ها نیاز به توسعه فضا داشتند و یکی از این کتابخانه‌ها کتابخانه شهر اسدآباد بود، که با همکاری شهردار و فرماندار اقداماتی در حال انجام است تا بتوانیم توسعه افقی کتابخانه را داشته باشیم.

محصولات


ارسال نظر

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.