خبرهای هفته کتاب


اخبار روز


خبرهای هفته کتاب

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

 
به گزارش روابط عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، منصور غلامی؛ رئیس دانشگاه بوعلی‌سینای همدان در مورد اهمیت کتاب و کتابخوانی اظهار کرد: در عظمت و شأن رفیع کتاب همین بس که خداوند در کتاب آسمانی خود قرآن کریم به آن سوگند یاد می‏‌کند و می‌فرماید:«ن وَ القَلَم وَ ما یَسطُرُون؛ سوگند به قلم و آن چه می‏نویسند» که در تفسیر این آیه گفته شده، قلم دارای معنای وسیعی بوده و به این منظور دارای اهمیت است.
وی با بیان اینکه در این آیه اشاره شده که قلم و کتاب منجر به رستگاری جامعه می‌شود، گفت: کتاب، تفکری است که توسط نویسنده به صورت نوشته در آمده و دست توانای قلم، علوم و معارف را به صورت مکتوب درمی‌آورد.
رئیس دانشگاه بوعلی‌سینا با بیان اینکه کتاب، تمدن‌‌های ماندگار تاریخ بشر را به نمایش می‌‌گذارد، افزود: کتاب تلاش‌‌های بشری را بازنمایی می‌‌کند و چنانچه عالمانه و واقع‌گرانه تألیف شده باشد، در پناه آن جامعه بشری از گرداب جهل و نادانی به قله‌‌های رفیع دانش و بینش می‏‌رسد.
وی با اشاره به اینکه:‌ انسان با کتاب از ظلمت غفلت به روشنایی دانایی گام می‏‌نهد لذا باید به کتاب و کتابخوانی این گونه نگاه کرد تا به اهمیت و ضرورت آن در زندگی پی‌ برد، اضافه کرد: در دنیای معاصر، نفوذ علم در متن زندگی انسانی روز به روز بیشتر و عمیق‌‌تر شده است که وابستگی و ضرورت رویکرد به کتاب، بیش از پیش احساس می‌‌شود.
غلامی با بیان اینکه نباید بگذاریم در پیشرفت عظیم علمی از دنیا عقب بمانیم، و توسعه کتابخوانی در سطح جامعه می‌تواند بخش عظیمی از این هدف را محقق سازد، کتابی را ارزشمند دانست که با زلال دانستی‏‌ها و تجارب بارور شده، با نور معانی و حقایق پرورش داده شود و برای جامعه بشری نیز روشنگر باشد.
رئیس دانشگاه بوعلی‌ با بیان اینکه کتاب‏های سودمند، پل ارتباط فکری نسل حاضر با پیشینیان هستند، گفت: دنیای کتاب‏‌ها، دنیای شگرفی است چراکه کتاب‌های فاخر و ارزشمند بر بنیاد حقایق اجتماع استوار بوده و بسیاری از زوایای زندگی روزمره بشری را، اعم از مثبت یا منفی، به تصویر می‌کشند.
غلامی با تأکید بر نقش دانشگاه‌ها و دانشگاهیان در ترویج مطالعه، خاطرنشان کرد: در بین مخاطبان و علاقه‌‌مندان به مطالعه و تحقیق، به ویژه آحاد دانشگاهی، کتاب و کتابخوانی دارای منزلت والایی است و برخلاف تصورات سنتی و عامیانه که این کنش دانش‌افزا را در حد یک مسئله سرگرم ‌کننده می‌دانند، کتاب و کتابخوانی از جایگاه ویژه برخوردار بوده و بخشی از سبد فرهنگی این اقشار را به خود اختصاص می‌دهد.
رئیس دانشگاه بوعلی‌، افزود:‌ جامعه دانشگاهی باید ترویج فرهنگ تألیف و انتشار کتاب در جامعه را با هدف بالا بردن آگاهی مردم و سطح فرهنگ جامعه جزء رسالت‌‌های ذاتی خود دانسته و از این رهگذر، برای تولید علم بیشتر و توسعه مرزهای دانش تلاش کند.
وی نقش کتابخانه‌‌ها را در ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی، بی‌بدیل دانست و با اشاره به اینکه: کتابخانه به عنوان محل تبادل دانش و ارائه خدمات اطلاع‌‌رسانی، سهم بسزایی در توسعه جامعه دارد، تصریح کرد: از آنجا که در کتابخانه، افکار، عقاید و حاصل اندیشه‌های اصحاب دانش در کنار یکدیگر قرار گرفته و از سوی دیگر، دستمایه ایجاد علاقه به مطالعه و تحقیق برای افراد جامعه است، می‌تواند مرجع فرهنگی و علمی ارزشمند برای جامعه باشد.
منصور غلامی، با اشاره به اینکه: بهره‌مندی از فناوری‌‌های اطلاع‌رسانی نوظهور در ایفای نقش ذاتی کتابخانه‌‌ها، از جمله پیشبرد اهداف فرهنگی، توسعه عادت به مطالعه، گسترش دسترسی به اطلاعات روزآمد و توسعه مهارت‌‌های حرفه‌ای بسیار راهگشا خواهد بود، افزود: کتابخانه‌‌های دوره معاصر با تلفیق روش‌‌های سنتی و جدید و بهره‌گیری از فناوریهای نوین می‌توانند به مرکز عظیم علمی و دانش‌افزایی مردم و جامعه تبدیل شوند.

محصولات


ارسال نظر

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.