خشونت علیه زنان


اخبار روز


خشونت علیه زنان

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -


مدتی است که به خشونت علیه زنان فکر می کنم. بخاطر دخترم. یکی از عزیزترین چیزهایی که دارم.
دقیقا نمی دونم خشونت علیه زنان یعنی چی. و چقدر بازه اش و چیزهایی که درونش است بزرگ است. فکر کنم هیچ وقت هم نفهمم. یعنی فقط یه زن تو ایران می فهمه دامنه این خشونت ها چقدر است. ولی خوب منهم تصوراتم رو می گم.
من فرض می کنم که خشونت علیه زنها یعنی لمس بی اجازه بدن زنها،یعنی کتک زدن زنها،یعنی متلک گفتن و احتمالا شوخی بیچا با زنها. تنه زدن و غیره هم میشه.
حالا می خوام از نظر خودم به ریشه های این مسائل  بپردازم.
بدیهی است که اولین مسئله فرهنگ خانوادگی است. کسی که می بیند پدرش مادرش را کتک می زند. یا پسری که می بیند مادرش به پدرش می گوید بزن تو دهن دخترت که اینقدر پررو است ،یعنی خود به خود به پسر می اموزد که دخترها را می شود زد.
مادری که به پسرش می گوید باید دندونهای زنت رو خورد کنی تو دهنش. یا مادری که به پسرش می گوید باید زنت را بزنی ،خود به خود فرهنگ زدن را به پسرش یاد می دهد.
مسئله بعدی به نظر من نگاه و فرهنگ ما در جامعه نسبت به زنهای کم حجاب و بی حجاب است. فرهنگی که مال همه است ،یعنی وقتی یه زن بی حجاب می بینند ،می گن این خرابه. و این خرابه مصادف است با اینکه این بی ارزش است. این آشغال است. این بدرد نخور است. لذا حتی وقتی یه مردی می افته دنبال یه چنین زنی ،اونو بی ارزش می دونه و لذا به خودش اجازه می ده هر رفتاری رو باهاش بکنه. چون اونو بی ارزش می دونه. خوب شاید بگید خوب زنهای خراب بی ارزش هستند. ( از نظر من اینطوری نیست.) ومشکل وقتی شروع می شه که دامنه زنهای خراب زیاد میشه. یعنی مرد و پسر جامعه نمی تونه تشخیص بده کی خرابه و کی درسته. یهو فکر می کنه همه از دم خراب هستند و بی ارزش و فقط موجوداتی هستند برای ارضای نیاز جنسی.( البته بدیهی است که خانواده خودش را مبرا می داند) اون وقت اوضاع بلبشوی فعلی پیش می اد.
مسئله بعدی مجرم بودن زنهای بی حجاب است. در جامعه ما به زنهایی که به خودشون می رسند  وبا ارایش و پوشش غیر عرف و غیر اسلامی و جلب توجه کننده می آن بیرون ،از نظر قانونی به شکل یک مجرم نگاه می شود و ممکن است جلب شوند وبروند کلانتری و پاسگاه. خوب تا وقتی که به این زنها به شکل مجرم نگاه بشه ، نسبت به این زنها انواع خشونت توسط مردان اعمال میشه.
مسئله بعدی و مهم به نظر من مالکیت زن بر جسن خود است که اصلا به رسمیت شناخته نمی شه. یعنی بدن زنها شبیه بیت المال فرض می شه. درسته کسی نباید به اون دست بزنه ولی هرکی بتونه بهش دست می زنه. و اصلا حس نمی کنه داره دزدی می کنه. چون فکر می کنه مالک خاصی نداره. یه مال عمومی است که همه می تونیم ازش استفاده کنیم. هرکی هرچقدر تونست باید بماله و دست بزنه و غیره.
یه مسئله در مورد مالکیت خصوصی بدن زنها این است که مردها فکر می کنند اگه زنی بی بدنش رو به نمایش گذاشته اینها حق دارند بی اجازه  دست بزنند و استفاده کنند و لازم نیست اجازه بگیرند.
فرض کنید شما موبایل خود را روی میز بگذارید . آیا این برای کسی مجوز است که موبایل شما رو بردارد  و ببرد؟ اگه کسی اینکار رو بکند مجرم و سارق است و قانون باهاش برخورد می کنه. و اینکه شما خودتون موبایل رو روی میز گذاشته بودید دلیل قانع کننده ای برای تبرئه سارق نیست.
ولی اگه زنی بد لباس بپوشد و بیاید بیرون ،مردها به خود اجازه می دهند بهش متلک بگندو دست مالی اش کنند. و متاسفانه فرهنگ عمومی اینطوری است که خوب می خواست نندازه بیرون. وقتی انداخته بیرون یعنی ما حق داریم ازش استفاده کنیم.
تا این نگاه و این فرهنگها درست نشه، خشونت نسبت به زنها ادامه داره.محصولات


ارسال نظر

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.