خواهران برونته


اخبار روز


خواهران برونته

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

در ماه اوت سال 1847 نویسنده ی ناشناسی به نام کارر بل داستانی انتشار داد که بعدها یکی از کتاب های پرفروش و ماندگار جهان شد. در دسامبر همان سال اکتن و الیس بل نیز هر کدام کتاب داستانی منتشر ساختند. کتاب های این دو نفر فروش نرفت اما کتاب نخست مورد توجه زیاد قرار گرفت و اکنون یکی از آثار کلاسیک به شمار می آید.

 شارلوت برونته

کارر، اکتن و الیس بل اسامی مستعار شارلوت، ان و امیلی برونته بودند و داستان هایشان هم عبارت بود از جین ایر، اگنس گری و بلندیهای بادگیر.

طبقه ی کتابخوان و منتقدان به دو کتاب اگنس گری و بلندیهای بادگیر توجه چندانی نشان ندادند اما از جین ایر استقبال فراوانی شد و محافل ادبی لندن برای شناختن نویسنده ی جوان کنجکاوی و اشتیاق زیادی نشان دادند.

جین ایر

شارلوت برونته (کارر بل) از دو خواهر خود شخصیت نیرومندتری داشت. ظاهر او تصویر کاملی از یک بانوی عصر ویکتوریا بود اما طبیعت عاطفی و حساس، تیزهوشی و تربیت خاص او باعث شد که او از حد یک نویسنده ی معمولی فراتر رود. ضمن برخورداری از نشاط و سرزندگی درونی زنی بود قوی اراده، با وجدان و تا اندازه ای سلطه جو.

شارلوت، سومین کودک از شش فرزند پاتریک برونته و ماریا برن ول، در بیست و یکم آوریل 1816 به دنیا آمد. پدرش کشیش کلیسای انگلیس بود و چنان در کارها سختس می گرفت که به آسانی نمی شد با او کنار آمد. اما از پرورش استعداد داستان پردازی و شعرگویی که در سه دختر خود یافته بود غفلت نمی کرد. وقتی شارلوت پنج ساله بود، خانم برونته مرد و خاله الیزابت که پیر دختری بود تربیت آن کودکان را بر عهده گرفت.
در سال 1824 شارلوت، ان، امیلی و دو خواهر بزرگترشان ماریا و الیزابت به مدرسه فرستاده شدند، اما یک سال بعد این دو خواهر بزرگتر که مبتلا به بیماری سل بودند پس از بازگشت به خانه مردند. می گویند موسسه ی لووود که جین ایر هشت سال از عمر خود را در آن جا گذرانید، شبیه مدرسه ای است که شارلوت و خواهرانش در آن درس می خواندند؛ مرگ غم انگیز هلن برنز در داستان جین ایر هم با مرگ ماریا برونته شباهت هایی دارد و به طور کلی از آن چه از زندگی شارلوت برونته و خانواده و آشنایانش برمی آید اکثر وقایع داستان جین ایر بر مبنای واقعیت نوشته شده است.

پدر شارلوت در سال 1844 بینایی خود را از دست داد و او ناگزیر شد مدرسه را ترک گوید و به محل ماموریت روحانی پدر خود برگردد. ان و امیلی که وضع جسمانی بسیار بدی داشتند و همین طور برادرش- که دائم الخمر شده بود- هر سه در فاصله ی ماه های سپتامبر 1848 و می 1849 مردند.

شارلوت با پدر پیر خود تنها ماند و چندی بعد، که از کتاب جین ایر استقبال زیادی شده بود، توانست به نقاط مختلف انگلستان سفر کند. در سال 1854، در سن 38 سالگی با دستیار پدر خود، آرثر نیکولز ازدواج کرد و یک سال بعد، در حالی که در انتظار تولد کودک خود بود، زندگی را بدرود گفت. آثار دیگر شارلوت برونته عبارتند از: پروفسور، شرلی و ویلت که پس از رمان جین ایر از ارزش والایی برخوردارند.


محصولات


ارسال نظر

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.