مراحل اخذ گواهینامه های ایزو


اخبار روز


مراحل اخذ گواهینامه های ایزو

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

ایزو چیست؟

برای اخذ گواهینامه ایزو می باید پیش از هر چیزی نسبت به این واژه شناخت داشته باشیم.

ایزو در واقع از عبارت International Organization for Standardization به اختصار گرفته شده و از تشکل تعدادی از کشورهای جهان در یک مجمع بین المللی که پایگاه اصلی آن در شهر ژنو می باشد، به وجود آمده است.

اعضای مجمع ایزو چه افرادی هستند؟

مجمع بین المللی ایزو همان طور که گفتیم یک تشکل از کشورهای مختلف جهان اس که اعضای آن را یا به طور مستقیم دولت ها یا سازمان های دولتی که به هر نحوی نماینده ی دولت مرکزی کشور خود به شمار می روند، تشکیل می دهند.


چرا باید گواهینامه ایزو دریافت کنیم؟


چرا باید برای دریافت گواهینامه ی ایزو اقدام کنیم؟

اما به عنوان سازمانی که با تعدادی کارمند در حال ارائه ی خدمات و یا تولید کالایی می باشد، چرا باید گواهینامه ایزو دریافت کنیم؟

در ابتدا باید گفت که گواهینامه ی ایزو را تنها می توان از مراجع صدور گواهینامه های ایزو یعنی Certify Body یا همان CB اخذ نمود.

اما با دریافت ایزو چه در زمینه ی کیفیت محصول تولیدی باشد و چه در حوزه ی پرسنل و مدیریت انسانی، سازمان شما با ارتقای کیفیت مدیریت و عملکرد روبرو شده و ایمنی شغلی و سازمانی و همین طور در نهایت اصلی ترین هدف که رضایت مشتریان است، حاصل می شود.

این موضوع درست مانند یک زنجیره عمل کرده و با بهبود بخشیدن و استاندارد سازی در حوزه های مختلف در نهایت تمام زنجیره ارتقا خواهد یافت.

با اقدام برای دریافت گواهینامه ایزو، در واقع مجرایی باز می کنیم تا استانداردها در سازمان مورد ممیزی قرار گرفته و در صورت عدم تطابق می باید این موارد با استانداردهای ایزو همگام سازی شده و نواقص آن برطرف شود.

انواع استانداردهای ایزو

اما انواع استانداردهای ایزو شامل استانارد مدیریت کیفیت ISO 9001، استاندارد محیط زیست ISO 14001، استاندارد مدیریت ایمنی و بهداشت ONSAS 1800، استاندارد مدیریت ایمنی مواد غذایی ISO 220001، استاندارد ISO/ IEC 17020، استاندارد تائید صلاحیت آزمایشگاه ISO/ IEC 17025، استاندارد مشخصات فنی در صنایع خودروسازی ISO/ TS 16949، استاندارد کنترل نقاط بحران در صنایع غذاییHACCP

مراحل اخذ گواهینامه ایزو

اما برای اخذ گواهینامه های ایزو می باید ابتدا تصمیم قطعی برای استانداردسازی سازمان گرفته و آمادگی کامل جهت اعمال تغییرات لازم حتی اگر بنیادی باشند، را پیدا کنید.

مرحله ی بعدی که بسیار مهم نیز هست، انتخاب مشاور ایزو برای کمک گرفتن در طی مسیر استاندارد سازی بوده و در این قسمت می باید با هشیاری کامل بهترین شرکت مشاور ایزو را برگزینید.

شما می باید از سازمان خود شناخت و درک کامل و درستی داشته و بتوانید موقعیت فعلی آن را در تمامی جوانب به خوبی تجزیه و تحلیل کنید.

اخذ گواهینامه ایزو


ارائه ی آموزش های لازم به کارکنان و مدیران سازمان مرحله ی بعدی ست که پیش رو خواهید داشت. سپس می باید یک کمیته ی راهبری و اجرایی تشکیل داده و طرح ریزی های اولیه را به وسیله ی آن صورت دهید.

در این طرح ریزی ها می باید اهداف به طور مشخص تعریف شده و برای تطابق پیدا کردن با آن ها مسیر را تعیین کرده و به سمت آن حرکت کنید. در این مسیر با استانداردها همسو شده و عدم تطابق ها را برطرف می نمایید.

پس از اجرای کامل طرح های، با ممیزی داخلی، آخرین عدم تطابق ها را برطرف می سازید. و سپس زمان ممیزی خارجی و صدور و دریافت گواهینامه ایزو می رسد.
محصولات


ارسال نظر

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.