مهر ثبات بر قیمت مسکن تا پایان دولت دوازدهم


اخبار روز


مهر ثبات بر قیمت مسکن تا پایان دولت دوازدهم

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

با توجه به شروع فصل پاییز و ورود به دوران پیش رونق بازار املاک، سوالی که برای بیشتر مالکین و متقاضیان خرید املاک به وجود می آید، احتمال جهش در قیمت مسکن تهران می باشد.

در صورتی که احتمال گران شدن قیمت املاک وجود داشته باشد، ممکن است فروش ملک متراژ بالا به ویژه به سمت احتکار میل پیدا کند.

جهش قیمت مسکن

اما به گفته ی کارشناسان مسکن حداقل تا پایان دولت دوازدهم خبری از جهش قیمت املاک در کشور نخواهد بود و گرانی و تغییر قیمت به آهستگی و بسیار جزئی شکل خواهد گرفت.

یکی از کارشناسان مسکن در این خصوص توضیح می دهد: به طور قطع تا پایان دولت دوازدهم جهشی در قیمت مسکن اتفاق نمی افتد، بلکه روند صعودی معاملات را همراه با افزایش منطقی قیمت ها شاهد خواهیم بود.

شوکتی گفت: بنده قبلا هم اعلام کردم که رکودی در بازار مسکن وجود ندارد و همین حالا بازار در وضعیت رونق به سر می برد. رشد ۷ درصدی قیمت مسکن و ۶ درصدی صدور پروانه های ساختمانی هم نتیجه کاهش سود بانکی و سیاست‌های تقویت تقاضا توسط دولت است.

وی افزود: مساله اصلی این است که عده‌ای از سازندگان سنتی همچنان منتظر رونقی شبیه به سال‌های قبل از سال ۱۳۹۱ هستند که یک شبه قیمت‌ها چند برابر و روز به روز از قدرت خرید مردم کاسته می شد، در حالی که با توجه به سیاست های دولت دوازدهم و شناختی که بنده از وزیر محترم راه وشهرسازی دارم، به هیچ وجه اسیر جریان سازی ها نخواهد شد.

عباس شوکتی عنوان ساخت: اگر چه دولت یازدهم عملکرد قابل قبولی برای مهار قیمت مسکن داشت، اما معتقدم هنوز هم بخش مسکن نیازمند تسهیلات به مراتب بیشتری است و با تزریق هدفمند این تسهیلات در قالب  صندوق پس انداز خانه اولی‌ها و بافت های فرسوده شهری تورمی اتفاق نمی افتد.

وی ادامه داد: برخی از سازندگان از نگاه مصرفی مسئولان به صنعت ساختمان و مسکن واهمه دارند چرا که تصور می کنند با حذف سفته بازی و کاهش تورم نمی توان در این بازار فعالیت کرد در حالی که جامعه ما سالانه ۸۰۰ هزار واحد مسکونی مصرفی نیاز دارد و بازار بسیار خوبی برای تمامی فعالان این عرصه است.

کارشناس اقتصاد مسکن ابراز داشت: معتقدم دولت همزمان با اتخاذ سیاستهایی در جهت تولید مسکن باید نسبت به مدیریت موجودی واحدهای مسکونی فعلی اهتمام ورزد؛ چرا که طبق آمارها حدود ۲۴ میلیون خانوار در مقابل ۲۷ میلیون مسکن داریم و این در حالی است که گفته می شود ۴ میلیون خانوار به صورت فشرده در ۱.۳ میلیون مسکن زندگی می‌کنند.
محصولات


ارسال نظر

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.