کوچصفهان در سایه رشت/ کم توجهی نمایندگان مجلس به این بخش


اخبار روز


کوچصفهان در سایه رشت/ کم توجهی نمایندگان مجلس به این بخش

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

لزوم ساخت روگذر در کمربندی؛

                        


                       
کوچصفهان ۰۱۵

شمال ما: کوچصفهان از بخش‌های شهرستان رشت است که در مسیر شرقی این شهرستان قرار دارد.
این شهر ۱۰ هزار نفری در فاصله‌ای بسیار نزدیک به مرکز استان واقع شده، اما این نزدیکی باعث نشده که از خدمات و امکانات شهری به طور مطلوب بهره‌مند شود.  این شهر با وجود این‌که از نظر جغرافیایی به تصفیه‌خانه آب شرب سنگر نزدیک است، اما از نبود آب شرب سالم و همچنین لوله‌گذاری فاضلاب شهری رنج می‌برد. کمربندی این شهر هم نامناسب؛ خطرآفرین و پر تصادف است.  «مصطفی رنجکش» شهردار و «مهدی رشاد» رئیس شورای اسلامی شهر کوچصفهان دغدغه‌های زیادی برای شهر دارند و از بی‌توجهی مسئولان استان به این شهر گله مندند.

لزوم ساخت روگذر در کمربندی
شهردار کوچصفهان در گفت‌و‌گو با همشهری اصلی‌ترین معضل کوچصفهان را نبود آب شرب و کمربندی پر تصادف در ورودی این شهر عنوان می‌کند و می‌گوید: مردم کوچصفهان خواستار احداث روگذر برای کمربندی ورودی شهر هستند. این نقطه از شهر به دلیل قرار گرفتن در مسیر اصلی رشت‌-‌آستانه اشرفیه و تردد زیاد، خطر‌آفرین است. متاسفانه تاکنون اقدامی از سوی اداره‌کل راه و شهرسازی برای رفع این مشکل صورت نگرفته است.  رنجکش با اشاره به این‌که درخواست‌های زیادی از اداره راه و شهرسازی برای رفع معضل این کمربندی یعنی ایمن‌سازی و رفع اختلاف ارتفاع مطرح شده است، می‌افزاید: بار‌ها این مشکل در جلسات و حتی شورای اداری شهر مطرح شد، اما متاسفانه نماینده اداره راه و شهرسازی حاضر به جوابگویی نشد و جلسه را ترک کرد.  چندین بار از اداره راه درخواست کردیم عملیات اجرایی این کمربندی در اختیار شهرداری قرار بگیرد؛ بیشتر کارهای این کمربندی اعم از کف‌سازی، نصب جدول و ایجاد فضای سبز توسط شهرداری انجام شده با این وجود این واگذاری انجام نشده است؛ حتی اقدامی برای احداث روگذر و ایمن‌سازی کمربندی انجام نشده است. این در حالی است که مصوبه شورای ترافیک شهرستان درباره حذف نقاط حادثه خیز انجام شده، اما اداره راه به بهانه کمبود اعتبار، فعالیتی در این حوزه نداشته است.  وی تاکید می‌کند: کمربندی کوچصفهان از پرتردد‌ترین و متاسفانه پرحادثه‌ترین محورهای مواصلاتی گیلان است. هر ماه شاهد وقوع چند تصادف سنگین در این محور هستیم. احداث روگذر در ابتدای این کمربندی بخش زیادی از مشکلات را رفع خواهد کرد.

 

 

لوله‌گذاری فاضلاب انجام نشده است
شهردار کوچصفهان در ادامه می‌گوید: نبود تصفیه‌خانه آب شرب و فرسودگی لوله‌ها از دیگر معضلات این شهراست.  با وجود نزدیکی شهر به تصفیه‌خانه بزرگ آب شرب سنگر، ۹۰ درصد مردم کوچصفهان از آب شرب سالم بی‌بهره‌اند و از آب معدنی و آب چاه عمیق «مادوکس» که در داخل کوچصفهان احداث شده، برای آشامیدن استفاده می‌کنند.  این در حالیست که برای ترمیم و نوسازی لوله‌های انتقال آب شرب، می‌توان از مسیر مزارع کشاورزی استفاده کرد و مشکلی وجود ندارد.
وی با انتقاد از اداره آب و فاضلاب شهری می‌افزاید: با وجود این‌که مردم در قبوض آب، به اداره آب و فاضلاب مالیات می‌دهند، اما متاسفانه حتی یک کیلومتر لوله‌گذاری فاضلاب در این شهر انجام نشده است. شهرداری کوچصفهان برای این‌که فاضلاب، به نهرهای آب کشاورزی وارد نشود، در این نقاط لوله‌گذاری کرده است. متاسفانه از سوی اداره آب حتی یک طرح مطالعاتی هم برای لوله گذاری فاضلاب انجام نشده است.

 

 

کم توجهی نمایندگان مجلس به کوچصفهان
رئیس شورای اسلامی شهر کوچصفهان نیز با تایید مشکل آب و فاضلاب در این شهر به همشهری می‌گوید: لوله‌گذاری فاضلاب کوچصفهان نیازمند ۳ میلیارد تومان هزینه است و با وجود پیگیری‌های متعددی که از سوی سازمان آب و فاضلاب شهری انجام شد، متاسفانه تاکنون به نتیجه نرسیده‌ایم. به همین دلیل از سوی شهرداری اقداماتی برای جلوگیری از ورود فاضلاب به نهرها انجام شده است. «مهدی رشاد» در ادامه به بهسازی شبکه معابر اشاره می‌کند و می‌افزاید: نیازمند کسب اعتبارات لازم برای بهسازی معابر هستیم،اما کمک‌های انجام شده، کافی نیست.  وی از بی‌توجهی  نمایندگان مجلس شورای اسلامی به کوچصفهان انتقاد کرد و افزود: به دلیل کم‌توجهی نمایندگان مجلس به کوچصفهان متاسفانه اعتبارات کمی برای پروژه‌های این شهر تعریف می‌شود و این موضوع چندان مورد رضایت نیست.

منبع: همشهری؛ وحیده اسماعیلی


محصولات


ارسال نظر

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.