گزارش تسنیم از روز دانشجو در بروجرد فریاد دانشجویان بر سر مدیران شهری


اخبار روز


گزارش تسنیم از روز دانشجو در بروجرد فریاد دانشجویان بر سر مدیران شهری

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -


گزارش تسنیم از روز دانشجو در بروجرد


فریاد دانشجویان بر سر مدیران شهری

دانشجویان مطالبه‌گر ‌انتقاداتی نسبت به مدیرت شهری، وضعیت فرهنگی، شهرداری و شورای شهر شهرستان بروجرد و مسائل کلان کشور مطرح کردند و خواستار توجه و رسیدگی مسئولان این شهرستان به موضوعات مورد انتقاد شدند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بروجرد، آئین روز دانشجوی امسال نیز با شرکت پرشور و نشاط ده‌ها تن از دانشجویان در دانشگاه‌های مختلف شهرستان بروجرد برگزار شد و در بزرگ‌ترین مجتمع آموزش عالی استان لرستان یعنی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجرد دانشجویان میزبان نماینده عالی دولت، فرماندار ویژه این شهرستان بودند تا بابیان نقطه نظرات خود در این مراسم دانشجویی مطالبات اصلی خود را سروسامان بخشیدن به مسائل و موضوعات این شهرستان بدانند.

مطالباتی از زبان دانشجویان خطاب به مسئولان

دانشجویانی که هریک این روزها با طی کردن مدارج عالی دانشگاهی تلاش می‌کنند با سختی‌های تحصیل در دانشگاه‌ها آینده‌ای روشن برای خود رقم بزنند مطالبه اصلی خود را موضوعات کلان‌شهر ذکر کردند و در این مراسم آنچه بیش از همه حواشی به چشم می‌خورد انتقادات تندوتیز دانشجویان از بازار کسب‌وکار و نگرانی آن‌ها برای پس از فارغ‌التحصیلی خود بود تا آنجا که خود را دانشجویان امروز و بیکاران فردا خطاب می‌کردند.

رضا کردی نماینده یکی از تشکل‌های دانشجویی این شهرستان در بیان مطالبات خود در این مراسم این‌چنین گفت: چرا موانع دیدار مردم با مسئولان در این شهرستان رفع نمی‌شود و برای ملاقات یک مسئول باید این‌همه منتظر بود و درنهایت هم کسی پاسخگو نباشد.

وی در ادامه به حال ناخوش وضعیت فرهنگی این شهرستان و مشکلات جوانان تحصیل‌کرده اشاره کرد و افزود: پروژه‌های نیمه‌تمام عمرانی در سطح شهرستان بروجرد امروز به معضلی برای مبلمان شهری تبدیل‌شده و هنوز هم مسئولی فکری برای رفع این‌همه معضلات نکرده است.

بهزاد ساطعی نماینده بسیج دانشجویی بروجرد نیز با نگاهی به مسائل کلان کشور عنوان کرد: رکود بازار یکی از مهم‌ترین واقعیاتی است که جامعه امروز با آن روبه‌رو‌ست، آمار بالای بیکاری و افزایش وحشتناک طلاق قلب مردم را به درد آورده و بی‌توجهی مسئولان به حقوق‌های نجومی مدیران که معلوم نشد به چه حقی بیت‌المال مسلمین را به غارت برده‌اند و آب از آب تکان نمی‌خورد و دریغ از معرفی اسامی متخلفان به قوه قضائیه.

اجرای تئاتر موهن به ساحت شهدا و سکوت مسئولان استان

وی در ادامه به اجرای تئاتر موهن به ساحت شهدا و دفاع مقدس در استان لرستان اشاره و تصریح کرد: دفاع مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان و توهین وی به معترضان به اکران این تئاتر و تهدید آن‌ها و سکوت استاندار لرستان و عدم پیگیری عملی این توهین جای سؤال و تأسف دارد بنابراین از وزیر فرهنگ و ارشاد و نیز استاندار لرستان می‌خواهیم که در برخورد با این بی‌احترامی‌ها به شهدا تعلل نکنند و کسانی را بر پست مدیرکلی فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان بگمارند که فهم فرهنگ انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برای آن‌ها درونی باشد تا تیشه به ریشه فرهنگ انقلابی این استان نزنند.

نماینده بسیج دانشجویی بروجرد تصریح کرد: بی‌توجهی و ولنگاری فرهنگی در شهرستان بروجرد موج می‌زند و معلوم نیست دستگاه‌های متولی فرهنگ در جامعه چه می‌کنند و فعالیتشان را بر چه اهدافی متمرکز کرده‌اند.

وی اضافه کرد: اصرار بر ناتمام گذاشتن پروژه پل روگذر تقاطع رودکی و شروع عملیات عمرانی پل روگذر میدان امام که تابه‌حال ترافیک را تجربه نکرده است سؤالی است که پاسخی منطقی برای آن یافت نمی‌شود.

ساطعی بیان کرد: عدم توجه به رفع مشکلات معیشتی کارگران کارخانجات سامان کاشی و کاشی جم که بیش از یک سال است حقوق دریافت نکرده‌اند را باید از کدام مسئول مطالبه کرد.

---


سخنان تند سخنگوی انجمن اسلامی دانشگاه آزاد و اشاره به ضعف عملکرد شهرداری و شورای شهر بروجرد

 پویا کسایی سخنگوی انجمن اسلامی دانشگاه آزاد نیز طی سخنانی گفت:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ الصَّلَاهُ وَ السَّلَامُ عَلَی سَیِّدِنَا وَ نَبِیِّنَا مُحَمَّدٍ صَلَّی اللهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ الطَّیِّبِینَ الطَّاهِرِینَ.

«لازم است جلسات نقد و پرسش و پاسخ میان مسئولین و دانشگاهیان تشکیل شود. مسئولان حضور را در میان مجامع دانشگاهی بپذیرند. انتقاد دلسوزانه را بپذیرند.»

رهبر معظم انقلاب، حضرت آیت الله سید علی خامنه ای

همان طور که مستحضر هستید در چند سال گذشته نه تنها شاهد عقب ماندگی در شهرستان بروجرد بوده ایم که به ضرس قاطع می توان بروجرد را شهری عقب رفته در توسعه ی شهری دانست. از این روی مسلماً ابتدا باید انگشت اشاره را به سمت کسانی نشانه رفت که شهرستان بروجرد را با این همه پتانسیل با رانت خواری، فساد، بومی زدایی بجای بومی گزینی و سوء بهره از قومیت ها و قبیله ها به قهقهرا برده اند. در این بین نمی توان از نقش پر رنگ برخی ارگان ها و سازمان ها صرف نظر کرد. البته باید متذکر شد همین حالا و در همین ارگان ها و حتی در راس امور مسئولینی دلسوز هستند که البته آن ها نیز در این منجلاب دست و پنجه نرم می کنند. و در برخی موارد اهتمام به حذفشان می شود.

در ابتدا از شهرداری سخن می گویم که از مهم ترینِ بخش ها در توسعه ی شهری است. اما با تعجب شاهد عملکرد ضعیف این بخش در بسیاری از فعالیت ها بوده ایم. طرح های نیمه تمام مانند پل رو گذر تقاطع رودکی که مشخص نیست بودجه ی آن در کدام گلوگاه گیر کرده است. استخدام های سلیقه ای که تعداد کارگران شهرداری بروجرد را با شهرداری شهر بزرگی مانند همدان برابر کرده است. و در ادامه عدم رسیدگی به کارگران فعلی و عدم پرداخت حق و حقوق آن ها در مدت های طولانی.

بعد از شهرداری باید به نقش شورای شهر اشاره کرد که در این کارزار دیدنی تر از قبل نیز شده است. عدم مطالبه گری این بخش از شهرداری باعث وخیم تر شدن وضعیت مذکور شهرداری شده است. نظارت ضعیف بر بخش های ذیربط از ضعف هایی است که در شورا گریبان گیر مردمی شده که با هزار امید و آرزو و با شعار «میزان رأی ملت است» پای صندوق های رای آمدند تا شاهد بهبود وضعیت شهرشان در عرصه های مختلف باشند. اما دریغ از کوچک ترین پاسخ ها از طرف این ارگان.

در بخش فرمانداری شهرستان بروجرد با وجود اینکه مدت زیادی از انتصاب جناب آقای کورانی فر نمی گذرد [تاکید میکنم، مدت زیادی از انتصاب جناب آقای کورانی فر نمی گذرد] اما باز هم شاهد نپرداختن به برخی مسائل که خواسته و حق مسلم مردم شهرستان بروجرد است هستیم.


جناب فرماندار! زیبنده نیست زمانی که فرماندار خرم آباد به برگزاری متعدد کنسرت ها در آن شهرستان و نقش به سزای آن در روحیه ی جوانان خرم آبادی می بالد، به برگزار نشدن کنسرت در بروجرد مفتخر باشیم. برگزاری کنسرت شاید کمترین کاری است که باید انتظار داشته باشیم مسئولان ذی صلاح در آن همت بورزند. و در جهت رشد موسیقی فاخر که شهرستان بروجرد در این امر نیز از پتانسیل بالایی برخوردار است، تلاش کنند. آقای فرماندار نگذارید فرمانداری ویژه و ویژه بودن آن در حد و حدود یک نام باقی بماند.

با کمی تفکر به بخش مهم و انسان ساز آموزش و پرورش می رسیم. بر کسی پوشیده نیست که گویی بومی زدایی بجای بومی گزینی در دستور کار این بخش قرار داشته است و شاهد مهاجرت بسیاری از معلمان کار کشته و بومی از شهرستان در سالیان اخیر بوده ایم. در بروجرد شاهد استخدام معلمانی غیر بومی بوده ایم که لهجه شیرین و شیوای بروجردی را به سخره گرفته اند و خود نیز شاهد این مدعا بوده ام. لطفا پاسخگو باشید؛ مدارس بروجرد که از گذشته موفقیت های بزرگ تحصیلی استعداد های جوان را دیده اند چرا اکنون باید مکان ناامنی برا معلمان و دانش آموزن باشد.

اما در سطح مدیریت استانی بارها طرح هایی من باب خارج کردن بروجرد از شاهراه ها و مسیر های مواصلاتی بوده ایم. به راستی چرا شفافیتی در این راستا وجود ندارد؟ چرا پروژه هایی مانند راه آهن و فرودگاه به شعار های انتخاباتی بدل شده اند؟ چرا بروجرد با وجود وضعیت مطلوبی که در بارندگی دارد باز هم می بینیم که آب برخی روستاها  با تانکر تامین می شود؟ چرا طرح سد در بروجرد به طرحی راکد بدل شده است ؟ در بخش بهداشت پیشرفت ساخت مرکز درمانی و بیمارستان بسیار کند است. در گفت و گویی که در تابستان امسال با وزیر محترم بهداشت جناب آقای قاضی زاده هاشمی داشتم؛ فرمودند که 26 میلیارد تومان بودجه برای ساخت بیمارستان آیت الله بروجردی مقرر شده است. اما متاسفانه باز هم پیشرفت این طرح مهم و ضروری کند بوده و باید متذکر شوم زمان تعیین شده برای بهره برداری از این طرح سال 93 بوده است.

در شهرستان بروجرد دخل و تصرف در تعیین مدیران شهری توسط افراد نامرتبط به امری عادی تبدیل شده و دیده شده افرادی بدون شایستگی صرفا به دلیل ارتباط با فلان شخص مدیریت بخش های مهم را تصاحب کرده اند.

در پایان باید بگویم که مسیر پیشرفت این شهر مغموم و مظلوم بدون همکاری همه ارگان ها و همدلی آن ها میسر نخواهد بود. و کلام را با سخنی از مولایم علی (ع) تمام کنم:

«کسی که تو را نصیحت و راهنمایی می کند بی گمان تو را کمک کرده است.»


محصولات


ارسال نظر

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.