453 بیمار مبتلابه ایدز در بروجرد شناسایی شد


اخبار روز


۴۵۳ بیمار مبتلابه ایدز در بروجرد شناسایی شد

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -453 بیمار مبتلابه ایدز در بروجرد شناسایی شد


 رئیس مرکز بهداشت ودرمان شهرستان بروجرد گفت: 453بیمار مبتلابه ایدز در این شهرستان شناسایی شده که 69درصد آنها از طریق اعتیاد تزریقی به این بیماری مبتلا شده اند.

فریدون گودرزی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از این تعداد 63 تن زن و مابقی مرد بوده که میانگین سنی آنها بین 20 تا 35 سال می باشد.
وی اظهار کرد: سال گذشته 22 مورد و از ابتدای سال جاری تاکنون 16بیمار مبتلا به ایدز در بروجرد شناسایی شده که 65 درصد بیماران شناسایی شده از طریق اعتیاد تزریقی، 25 درصد از طریق روابط جنسی و حدود 2 درصد هم از طریق مادر مبتلا به ایدز به این بیماری گرفتار شده اند.
رئیس مرکز بهداشت ودرمان بروجرد اضافه کرد: روند ابتلا به این بیماری از اعتیاد تزریقی به سمت روابط جنسی پیش می رود و افزایش ایدز از طریق روابط جنسی به عنوان زنگ خطری محسوب شده که باید برای کاهش این آسیب اجتماعی برنامه ریزی کرد.
گودرزی ادامه داد: در اجرای طرح تحول نظام سلامت و کنترل بیماری تدابیری اندیشیده شده و چهار پایگاه و مرکز مشاوره بیماری های رفتاری با کادری مجرب به مجموع مراکز خدمات سلامت اضافه و در حال ارائه خدمت به بیماران هستند.
وی بیان کرد: کارشناسان و مشاوران بهداشتی و درمانی با مراجعه به زندان ها و مراکز ترک اعتیاد افراد دارای رفتار پرخطر را شناسایی کرده و تحت درمان قرار می دهند.
رئیس مرکز بهداشت ودرمان بروجرد یادآور شد: همه کسانی که دارای رفتار پر خطر مشکوک چون تزریق با سرنگ مشترک یا روابط جنسی خطرناک داشته اند برای اطمینان از سلامت خود باید برای انجام آزمایش و غربالگری به مراکز مشاوره ای مراجعه کنند.
ایدز یک بیماری پیشرونده و قابل پیشگیری بوده این بیماری حاصل تکثیر ویروسی به نام 'اچ آی وی' در بدن میزبان است که باعث تخریب جدی دستگاه ایمنی بدن (معروف به نقص ایمنی یا کمبود ایمنی) انسان می شود که خود زمینه ساز بروز عفونت های موسوم به فرصت طلب است و در نهایت پیشرفت همین عفونت ها منجر به مرگ بیمار می شود
بر اساس آمارهای موجود بیش از ۹۰ درصد موارد ابتلا به بیماری ایدز متعلق به کشورهای جهان سوم و در حال توسعه است.
در ایران تا پایان شهریور سال 95 تعداد 33 هزار و 227 نفر مبتلا شناسایی شدند که حدود هشت هزار و 881 نفر از آنان فوت شد و حدود 12 هزار و 669 نفر نیز وارد فاز پیشرفته بیماری شده اند.محصولات


ارسال نظر

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.