90 درصد درآمد دانشگاه آزاد متکی بر شهریه است


اخبار روز


۹۰ درصد درآمد دانشگاه آزاد متکی بر شهریه است

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

بیژن رنجبر، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی در همایش "دانشگاه اخلاق مدار" که دیروز در مجتمع آموزشی فرهنگی امامت شهر مشهد برگزار گردید،عنوان ساخت: دانشگاه آزاد سومین دانشگاه بزرگ خصوصی جهان است و دانشگاه استنفورد آمریکا که یک دانشگاه خصوصی، هلدینگ و خیلی کوچکتر از دانشگاه آزاد است تاکنون 2700 میلیارد دلار درآمدزایی کرده است.


بیژن رنجبر

وی گفت: اگر "استنفورد" به یک کشور جدید تبدیل شود می‌تواند دهمین قطب اقتصادی دنیا باشد. 11 درصد از درآمد این دانشگاه متکی به شهریه و 89 درصد متکی به تجاری‌سازی علم و فناوری است.

رنجبر به فرمول درآمد دانشگاه آزاد که به گفته ی وی تنها 10 درصد آن خارج از شهریه بوده و باقی 90 درصد از شهریه دانشجویان تامین می شود، اشاره داشته و توضیح داد: باید این مسیر را عوض کنیم البته ما باید با حفظ رتبه علمی به سمت تجاری‌سازی علم وفناوری برویم.

وی با تاکید بر لزوم جذب نخبگان کشوری ادامه داد: من این وظیفه را در خصوص کلیه نخبگان کشور ندارم زیرا این موضوع در حوزه معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور است. وظیفه من بیشتر این است که رهبران فناور را شناسایی و ساماندهی و کمک کنم که شرکت‌های دانش بنیان و استارت‌آپ‌ها راه‌اندازی شود.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی خاطر نشان ساخت: می‌خواهیم در هر استان نخبگان محل را اعم از دانشجویان دانشگاه آزاد، دانشجویان سایر دانشگاه‌ها و یا حتی نخبگان بدون مدرک شناسایی کنیم، همچنین پتانسیل کسب وکار در هر منطقه احصاء شود و با نخبگان جوان بر روی این کسب و کارها تبادل نظر انجام دهیم.

این مقام مسئول گفت: از اهداف بلندمدت این اقدامات راه‌اندازی شرکت‌های دانش بنیان و از اهداف کوتاه مدت برگزاری استارت ‌آپ‌ها و ... است. اگر بر تجاری‌سازی علم و فناوری متکی بودیم، ممکن بود امروز بودجه کشور متکی بر نفت نباشد.

بیژن رنجبر متذکر شد: نگاه منفعت‌طلبانه و کاسب‌کارانه از فناوری علم در همه حوزه‌ها یکی از این نظام‌ها است. اگر ما می‌خواهیم به سمت تجاری‌سازی علم و فناوری برویم هدفمان این است که این موضوع در راستای ارتقای معیشت و رفاه مردم باشد نه اینکه کاسب‌کار شویم.

وی عنوان ساخت: دغدغه‌مندی اجتماعی، ملی و دینی برای حل مسائل کشور کم شده است. مشاهده می‌کنیم که تبیین نظام‌ارزش‌ها، اخلاقیات در پژوهش‌ها و فناوری ضعیف شده است.

او تاکید کرد: شناخت اندک و محدود پژوهشگران و فناوران از نظام های ارزشی، کمرنگ شدن نظام‌های تزکیه و تربیت در فرایند آموزش و پژوهش، ‌ناکارآمدی چارچوب‌های اخلاقی موجود در حوزه پژوهش و ...از دیگر مسائل موجود است.  با توجه به ظهور فناوری‌های جدید باید در برخی از موارد تولید آیتم‌های جدید اخلاقی داشته باشیم.

منبع خبر: ایسنا


محصولات


ارسال نظر

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.